Župnici i kapelani

osobe.png

Župnici valpovačke župe

Valpovačkom župom upravljali su krajem 17. st. franjevci koji su Službu Božju obavljali u drvenoj crkvi sv. Ivana Krstitelja. U župnom dvoru stalno su boravila 4 franjevca. Župa je bila velika, jer su joj tada pripadale podružnice sadašnjih župa Harkanovci, Marijanci, Radikovci, Veliškovci itd. Međutim, Kuhač navodi, da Valpovo nije irnalo po više godina svoga župnika, pa su Službu božju obavljali oci kapucini iz osječkog samostana. Spominje oca Zvekana, koji je zbog svoje prijaznosti i vesele naravi bio vrlo omiljen u narodu. Zvali su ga »valpovački pelikan«, a njegovo se ime spominje i u narodnim pjesmama našega kraja.

Pošto su 1781. g. franjevci napustili župu (zadnji je bio fra Ivan Pavlović) uprava je bila predana dijecezanskim svećenicima od kojihje prvi bio:

        1. Ignac Piškur, rođen u Pečuhu 1751. g., gdje je završio gimnaziju i teologiju, a filozofiju u Budimu. Primivši svećenički red 10. ožujka 1775. g. bioje prvo pomoćnik u Slavoniji, a nakon tri godine poslanje u Topolje, da bi u travnju 1781. g. dobio kao prvi dijecezanski svećenik župu Valpovo. Pošto je Slavonija bila podijeljena 1789. g. na okruzja, a naše područje na Petrijevačko i Valpovačko, postavljen je za vicearhiđakona u Valpovu. Umro je 12. travnja 1803. g. u 52. godini života i sahranjenje u valpovačkoj crkvi. To znači da je u valpovačkoj crkvi bila kripta. Danas više nema kripte u crkvi. Ostaje nepoznato gdje se nalazi lijes župnika Ignaca Piškura, jer se ne nalazi u popisu župnika sahranjenih na valpovačkom groblju.

        2. Franjo Serafin Tomić došaoje u Valpovo 1803. g. iz župe Darda. Župnik je bio 28 godina i postao je začasni kanonik. Dne 18. ožujka 1804. g. dobio je dozvolu za blagoslov nove crkve u Gatu koja pripada župi Marijanci, a 1813. g. blagoslovioje filijal-nu crkvu u Bistrincima. Nakon smrti vicearhiđakona i petrijevačkog župnika Antuna Domaćinovića 1823. g. sjedinjena su oba okruga (dekanata) ujedan - valpovački. Postaoje 1831. g. kanonik, a 1833. g. tolnski te uskoro i katedralni pečuški arhiđakon. Umro je 7. travnja 1835. g. u 73. godini života i sahranjenje u kaptolskoj kripti u Pečuhu.

        3. Pavao Gotliebović, ranije župnik u Brođancima, došaoje u Valpovo 1831. g. i ostao do 1851. g.

        4. Stjepan Burgić, nakon štoje upravljao 20 godina župom u Harkanovcima, došao je 1851. g. u Valpovo. Slijedeće godine postaoje savjetnik biskupije, a potom 1854. g. opat sv. Benedikta u Pečuhu. Bioje vrlo načitan, ali tih. Udarila gaje kap oduzevši mu govor. Umroje 1. listopada 1856. g. u 63. godini života.

        5. Antun Walner, došao je iz župe Šljivoševci krajem ožujka 1857. g. u Valpovo, ali je već 7. studenog 1857. g. umro u 44. godini života. Od toga vremena župu su vodili Hugo Anker i Ivan Vlašić, kao upravitelji.

        6. Franjo Taglieber, došao iz Petrijevaca 1. svibnja 1858. g. u Valpovo. Tu je 1860. g. postao opat Bl. Dj. Marije de Abram ili Abraham, a 1864. g. vicearhiđakon. Umroje 6. 4. 1884. g. Bioje i upravitelj osnovne škole u Valpovu.

U istraživanju imena župnika poslije smrti Franje Tagliebera postoji u crkvenoj spomenici praznina sve do 1911. g. kada je poslije 27 godina upisano ime župnika Ante Evetovića, Miroljuba.

Naknadnim istraživanjem utvrdili smo da je u proteklih 27 godina bilo nekoliko župnika. To su: Ivan Czepelei (1884.-1897.), Slavoj Maršo (1898.-1899.) i JosipJozić (1899.-1911.).

Ante Evetović, Miroljub, pjesnik bio je od 1902. do 1904. g. kapelan u Valpovu, a zatim od 1911. do 24. 2. 1921. g. župnik, dr. Marko Baličević, od 1. 11. 1924. do 1. 11. 1940. g., Ilija Anaković, od 1. 11. 1940. do 31. 12. 1940. g., Slavko Požlep, od 1. 1. 1941. do 7. 12. 1953. g., dr. Đuka Marić, od 1. 1. 1954. do 1. 10. 1961. g. i Antun Zdenko Petovari, od 1. 10. 1961. do 14. 8. 1999.

Od 15. 8. 1999. preč. Josip Matanović do 15. 8. 2012.

Od 15. 8. 2012. preč. Zvonko Mrak

 

 

 (Iz knjige V. Čuržika "Valpovačka Župa", MH Valpovo 1995.)

Arhiv Župe Valpovo

Series vicariorum cooperatorum in Valpovo – Kapelani

Pomićnici župnika bili su:

Popis kapelana u župi Valpovo

  1. Josephus Radičev – 25.03.1922 – 17.03.1927

  2. Stephanus Lovrić – 17.08.1927 – 14.10.1929

  3. Emericius Novak – 15.10.1929 – 10.09.1930

  4. Stipo Kokanović – 11.09.1930 – 24.08.1931

  5. Stjepan Baüerlein  - 01.09.1931 – 03.09.1933  -  Rudolf Schte –

  6. Josip Marković – 01.09.1933 – 21.04.1934

  7. Josip Šeremet – 20.04.1934 – 20.10.1934

  8. Slavko Ester – 12.12.1934 – 19.06. 1935

  9. Antun Marić – 30.07.1935 – 01.05.1936

  10. Mirko Gazivoda – 01.05.1936 – 01.08.1936

  11. Hans Konrad – 01.08.1936 – 15.09.1940

  12. Ivo Ivandić – 15.09.1940 – 31.12.1940

  13. Albin Klanjšek (kapucin) – 05.05.1941 – 03.08.1941

  14. Ivan Kuhner   - 01.08.1941 – 01.05.1942

  15. Franjo Dobovšek – 03.05.1942 – 16.07.1945

  16. Đuro Binder – 16.08.1945 – 04.06.1946

  17. Janko Špec – 04.06.1946 – 31.08.1947

  18. Matija Nikolin – 01.08. 1947 – 06.09.1947

  19. Žarko Brzić – 08.09.1947 – 01.10.1947

  20. Stjepan Jedanić – 01.10.1947 – 01.09. 1948

  21. Mato Bešlić – 01.09.1948 – 01.02.1951

  22. Milan Henč mjenja Matu Bešlić - 01.12.1949 – 01.11.1950 – zbog vojske)

  23. Ivan Jelić – 01.02.1951 – 01.10.1951

  24. Ivan Franjčević – 03.10.1951 – 01.10.1952

  25. Delimir Švager – 26.10.1952 – 31.04.1954

  26. Stjepan Mijatović

  27. Stjepan Miler  

  28. Stjepan Goldšmit – 15.09.1954 – 01.10.1954 -Stipo Bogdanić – 01.10.1954 – 30.01.1955

  29. Franjo Pinter – 01.02.1955 – 31.01.1956

  30. Josip Drago Grgić – 01.02.1956 – 25.11.1958

  31. Zlatko Ogrizek – 25.11.1958 – 31.07.1962 -Franjo Ivić – 16.07. 1961 – 13.10.1961

  32. Mirko Štrok – 16.08.1962 – 30.08.1963

  33. Stjepan Karalić – 01.09.1963 – 15.08.1964

  34. Ilija Peić – 15.08. 1964 -  15. 02 1965

  35. Andrija Kramar – 15.02.1965 – 01.09.1965

  36. Vlado Vargić

  37. Antun Dević

  38. Martin Radman – 22.11.1966 – 01.08.1968

  39. Ivan Bubalo – 01.08.1968 – 15.02.1969

  40. Vinko Zec – 01.03.1969 – 20.03.1970

  41. Tomislav Cvenić – 18.03.1970 – 15.06.1971

  42. Nikola Jelić – 15.06.1971 – 11.11. 1971

  43. Josip Pelc – 11.11.1971 – 01.09.1973

  44. Pavo Kolarević – 01.09.1973 – 14.09.1974

  45. Marko Lončar – 15.09.1974 – 04.10.1976

  46. Božo Ljubičić – 01.10.1976 – 21.01.1977

  47. Slavko Vranjković – 21.01.1977 – 01.10.1980

  48. Marko Kljajić – 01.10.1980 – 28.03.1981

  49. Marko Peulić – 29.03.1981 – 24.12.1983

  50. Đuro Filipović – OCD – 25.12.1983 – 31.08.1985

  51. Ivica Bešlić – 13.10.1985 – 10.10.1987

  52. Adam Tabak – 12.10.1987 – 31.08.1990

  53. Mato Knežević – 31.08.1990 – 15.08.1994

  54. Stanislav Šota – 15.8.1994 – 10.10.1997

  55. Tomislav Kovačić – 15.08.1997 – 15.08.2000

  56. Ivica Kelam – 15.08.2000 – 15.08.2001

  57. Darko Tvrdojević – 15.08.2001-15.08.2002

  58. Mirko Mrnarević – 15.08.2002 – 15.08.2003

  59. Davor Juričić – 20.08.2003-03.03.2004

  60. Đuro Blumenšajn – 15.03.2004-20.08.2004

  61. Zdravko Čabrajac – 30.08.2005 – 19.08.2006

  62.  Ivica Martić – 20.08.2006- 20.08.2007

  63. Danijel Tigandžin – 18.08.2007-22.08.2009

  64. Stjepan Šumanovac – 23.08.2009 – 05.09.2010

  65. Mihael Mađarević – 27.08.2010 – 18.08.2011

  66. Pavo Martić – 19.08.2011 – 14.07.2014

  67. Davor Tomić – 08.08.2014 – 16.08.2015

  68. Dario Hrga – 18.08.2015 – 21.08.2016

  69. Krešimir Šaf – 23.08.2016 – 21.08.2017

  70. Mario Žigman – 22.08.2017 – 20.08.2018

  71. Josip Erjavac – 21.08.2018 – 20.08.2019.

  72. Luka Ćosić  - 21.08.2019 -

Popis živih kapelana u župi Valpovo

  1. Stjepan Karalić – 01.09.1963 – 15.08.1964

  2. Vinko Zec – 01.03.1969 – 20.03.1970

  3. Pavo Kolarević – 01.09.1973 – 14.09.1974

  4. Marko Lončar – 15.09.1974 – 04.10.1976

  5. Božo Ljubičić – 01.10.1976 – 21.01.1977

  6. Slavko Vranjković – 21.01.1977 – 01.10.1980

  7. Marko Kljajić – 01.10.1980 – 28.03.1981

  8. Marko Peulić – 29.03.1981 – 24.12.1983

  9. Ivica Bešlić – 13.10.1985 – 10.10.1987

  10. Mato Knežević – 31.08.1990 – 15.08.1994

  11. Stanislav Šota – 15.8.1994 – 10.10.1997

  12. Tomislav Kovačić – 15.08.1997 – 15.08.2000

  13. Darko Tvrdojević – 15.08.2001-15.08.2002

  14. Mirko Mrnarević – 15.08.2002 – 15.08.2003

  15. Đuro Blumenšajn – 15.03.2004-20.08.2004

  16. Zdravko Čabrajac – 30.08.2005 – 19.08.2006

  17.  Ivica Martić – 20.08.2006- 20.08.2007

  18. Danijel Tigandžin – 18.08.2007-22.08.2009

  19. Stjepan Šumanovac – 23.08.2009 – 05.09.2010

  20. Mihael Mađarević – 27.08.2010 – 18.08.2011

  21. Davor Tomić – 08.08.2014 – 16.08.2015

  22. Dario Hrga – 18.08.2015 – 21.08.2016

  23. Krešimir Šaf – 23.08.2016 – 21.08.2017

  24. Mario Žigman – 22.08.2017 – 20.08.2018

  25. Josip Erjavac – 21.08.2018 – 20.08.2019

  26. Luka Ćosić  - 21.08.2019

  • foto1
  • video1
  • Facebook